با ما تماس بگیرید info@amz.ir | 021 - 88628046

چرخه دمینگ یا PDCA

چرخه دمینگ یا PDCA

از دمینگ به عنوان پدر مدیریت کیفیت نام برده اند.

پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن جنگ زده به دنبال پیشرفت بود و کمتر کسی می توانست باور کند که این امر محقق خواهد شد. تا اینکه  در سال ۱۹۵۰ از دانشمندی آمریکایی با تفکری نوین به نام دکتر ادوارد دمینگ دعوت شد تا به ژاپن برود و سلسله سخرانی هایی را برگزار نماید.

تفکرات دکتر ادوارد دمینگ با فرهنگ ژاپنی سازگار تر بود و صنعت ژاپن را در طی ۴ سال دگرگون ساخت.

یکی از مفاهیم مهمی که ایشان ارائه داده است چرخه PDCA است.

در چرخه PDCA دکتر دمینگ به این موضوع اشاره دارد که برای انجام هر فعالیتی نیاز به مراحل زیر داریم:

Plan: برنامه ریزی

Do: اجرا

Check: بررسی

Act: اقدام

در مرحله برنامه ریزی یا Plan بر اساس داده های موجود برنامه ریزی انجام فعالیت انجام می گردد. مطابق با این برنامه ریزی (Plan) مرحله اجرا ( Do) انجام خواهد شد. پس از آن داده های حاصل از اجرا مورد بررسی (Check) قرار گرفته و نتایج بررسی های مذکور به صورت اقدام (Act) هایی جهت بهبود، خود را در برنامه ریزی چرخه بعدی نشان خواهد داد.

پایه و اساس استاندرد سیستم های مدیریتی چرخه  PDCA می باشد.

این چرخه، چرخه ایست برای بهبود.

تصور کنید که چرخه دمینگ بر روی خطی شیبدار (بهبود) می چرخد به بالا می رود و سازمان را بهبود می دهد، استاندارد های سیستم مدیریت نقش فیکس کننده این بهبود را دارند.

 

مثال برای چرخه دمینگ:

این مثال را در نظر بگیرید که طراحی در حال

طراحی نمای بیرونی ساختمانی مسکونی است.

برنامه ریزی: در این مرحله کلیه داده هایی که مربوط به استاندراد های قانونی، خواسته های مشتری (مثلا: می می خواهم نیمی از نمای ساختمان من ترمو وود باشد). طراحی برای بلوک ۱ باشد و  الزمات عملکردی را جمع آوری می کند و این داده ها به صورت کامل بررسی کرده و بر اساس آن ها به عنوان ورودی طراحی، برنامه طراحی را آماده می سازد.

اجرا: در این مرحله از چرخه PDCA تیم پیمانکاری نمای بیرونی ساختمان بر اساس برنامه طراحی  انجام می دهد، به این شکل که خرید های مربوطه انجام می گیرد، تجهیزات مورد نیز تهیه و نصب می گردد، افراد مورد نیاز برای اجرا به کار گرفته می شوند و نهایت کار اجرا می گردد.

بررسی: در مرحله بررسی طراح بر روی اجرا نظارت می کند در یکی از بررسی های انجام شده طراح در میابد که در روزی بارانی که البته کار هم تمام شده بود، در ضلع غربی ساختمان که بیشترین میزان در معرض گیری باد و باران را  داشت او بیشترین میزان استفاده از ترمو وود (چوب های نما) را استفاده کرده است و در واقع جهت وزش باد و بارش باران را در محاسبات خود در نظر نگرفته است. و اگر در آن قسمت نما از متریال های مستحکمتری استفاده می کرد عمر نمای ساختمان بیشتر می شد.

اقدام: طراح در طراحی نما برای بلوک ۲ از داده هایی که د

ر طراحی اول استفاده کرده استفاده خواهد کرد ولی جهت وزش باد و بارش باران را نیز مد نظر قرار خواهد داد.

نویسنده: کامران پژوهنده amz.ir

دانلود جزوه: چرخه دمینگ

ضمایم2

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
 

آخرین نوشته ها

کلیه ی حقوق برای شرکت آرشانیک آوید محفوظ است.

 

X