با ما تماس بگیرید info@amz.ir | 021 - 88628046

دوره مهارت نرم شخصی منش برای کودک و والدین

0 دانشجو ثبت نام کرده

  دوره مهارت نرم شخصی منش برای کودک و والدین 

  با بیش از ۲۰ سال کار مشاوره مدیریت و رفتار سازمانی به این نتیجه رسیده ایم که فراگرفتن مهارتهای نرم شخصی (منش) برای بزرگسالان کاری چالشی و دشوار است و برای تغییر، زمان مناسب از دست رفته است. با این تجربه بر آن شدیم که فراگیری مهارتهای نرم که خلا آن در سیستم آموزشی موجود به شدت آسیب زا است را با طراحی دوره منش مخصوص کودکان و والدین جبران کنیم و فعالیتمان را معطوف به سرچشمه ها کنیم. آینده ما در گرو والدین و مخصوصا مادران توانمند است تا در همراهی با کودکان آینده ای درخور برای آنان و برای جامعه فردا رقم بخورد.

  با این رویکرد، محتوای طراحی شده شامل موضوعات “روانشناسی موفقیت و مثبت گرایی” و “هستی شناسی” است. در روانشناسی موفقیت و مثبت گرایی در مورد استفاده از ظرفیت های ذهنی برای موفقیت و کامیابی گفتگو می شود. نکته مهم اینست که این دوره مربوط به مباحث روانشناسی که به اختلالات و بیماریها می پردازد، نیست و قول این دوره هم نمی باشد. در مورد این موارد لازم هست به روانشناسان که کار بالینی می کنند مراجعه شود.

  برخی از محتوای ارایه شده مربوط به هستی شناسی است که به “شیوه بودن” می پردازد و جهان بینی و نگاهی که کودک به خود، دیگران و جهان هستی دارد. برای این محتوا از محتوای ارایه شده در دوره “بودش” استفاده می شود. این محتوا از دوره های بین المللی الگوبرداری شده و با فلسفه، غنی سازی شده است. کودکان بیشتر از ریاضی و علوم، به فلسفه نیاز دارند!

  مهارتهای نرم شخصی (منش) برای “کودک و والدین” با یک عنوان و با محتوای متفاوت طراحی شده است و به صورت همرمان ولی جداگانه در یک روز  ارایه می شود.

  در هر نیمروز آموزشی در دو جلسه دو مهارت ارایه می گردد و تا هفته بعد فرصتی برای تمرین و بازخور فراهم می گردد. هر دوره، چهار هفته مجموعا ۲۱ روز طول خواهد کشید.

  دوره حاضر برای دوره دوم کودکی (۶ تا ۱۲ ساله) طراحی شده است و مناسب سنین کمتر و بیشتر نیست.

  ما قول می دهیم این دوره برای شما به عنوان والدین و برای کودکتان، عملکرد موثری داشته باشد و بتوانید بستری برای پرورش فرزندتان خلق کنید.

  برنامه زمان بندی منش کودک و والدین

  برنامه کلاس منش کودک و والدین

  مهارتهایی که در دوره اول در مردادماه ۹۸ ارایه می شوند شامل ۸ مهارت زیر می باشد؛

   

  شمال حقیقی:

  یک دسترسی مناسب برای تضمین موفقیت و کامیابی کودکان در حال و آینده، جهت یابی مناسب برای کودکان و توجه و احترام به تفاوتها و کارکرد ویژگیها و استعدادها و علایق آنان است. این مهارت پیدا کردن یک قطب نما برای هر کودک به صورت منحصر به فرد است. این مهارت شامل خودآگاهی، شخصیت شناسی و تعیین الگوی رفتاری است.

  در انتهای جلسات یک نیمرخ از وضعیت هوشمندی و توانمندی کودک تهیه و با والدین گفتگو خواهد شد.

   

  خودپنداره:

  کودک بر اساس خودپنداره ای که از خودش در ذهنش شکل گرفته است، رفتار می کند. خودپنداره یک انرژی و نیروی پیش برنده و کنترل کننده به صورت طبیعی برای کودک فراهم می کند. اگر یک خودپنداره قوی در کودک شکل بگیرد والدین نیاز کمتری به کنترل و نظارت بیرونی خواهند داشت و همان خودپنداره به شکل یک نیروی درونی به طور طبیعی عمل خواهد کرد.

  به عنوان مثال وقتی در یک کودک خودپنداره ورزشکار بودن شکل می گیرد، رفتارهایی در وی به طور طبیعی شکل می گیرد که از یک ورزشکار انتظار می رود یا از برخی ناهنجاریها که در تناقض با این خودپنداره است با کنترل درونی پیشگیری می شود. وقتی که او بعدا در معرض کاری آسیب زا مثلا استفاده از سیگار قرار بگیرد، بدون کنترل بیررونی با این خودپنداره که “ورزشکار سیگار نمی کشد”، کمتر در معرض قرار خواهد گرفت.

   

  هوش اخلاقی:

  یکى از ویژگیهاى این مهارت، نگاه تحولى به مفاهیم و ارزشهاى اخلاقى در طول دوران رشد است. هریک از خصوصیات هفتگانه رشد اخلاقى از بدو تولد تا پایان دوره نوجوانى مطابق با مراحل تحول روانى تبیین می شود، تا والدین با آگاهى از روند شکل‌گیرى هفت فضیلت و منش اخلاقى شامل همدلى، مهربانى، بردبارى، خویشتن‌دارى، احترام، وجدان و انصاف در فرزندان خود متناسب با هر مرحله راه‌کارهاى تربیتى را انتخاب کنند.

  خوشبختانه هوش اخلاقى اکتسابى است و مى‌توانید از هنگامى که کودکتان یکى دو ساله است، آن را در او پرورش دهید. اگرچه در آن سن، کودکان توانایى شناخت و بررسى استدلالهاى اخلاقى پیچیده را ندارند، اما در همان سن است که مبانى عادتهاى اخلاقى همچون خویشتن‌دارى، با انصاف بودن، احترام گذاشتن، مشارکت و همدلى یاد گرفته مى‌شود.

  این فضایل اخلاقی هفتگانه در مورد کودکان با بازی های آموزشی و در معرض تجربه قرار دادن آنها و به صورت غیر مستیقیم آموزش داده خواهد شد.

   

  عزت نفس:

  اعتماد به نفس نتیجه ارتباطی است که فرد با دیگران می گیرد و عزت نفس ارتباطی است که با خودش دارد! برای تقویت عزت نفس، لازم است کودک با خودش مواجه شود و به یک اصالت دست یابد. ارزشمندی خود را کشف کند و به خودش نگاه مناسبی داشته باشد. تکنیک های عزت نفس برای کودکان و برای والدین در جهت شکل دهی به عزت نفس کودکان در دسترس قرار می گیرند تا مورد تمرین و تکرار قرار گیرند.

  این محتوا، تکمیل کننده مهارت “خودپنداره” است. خودپنداره بار فلسفی بیشتری دارد و مهارت عزت نفس تکنیکی و عملیاتی است.

   

  هوش دیجیتال:

  حضور کودکان در فضای مجازی در عصر کنونی امری اجتناب ناپذیر است. شما نیز اگر نگران حضور فرزندانتان در فضای مجازی و دیجیتال هستید و از ریسک های قابل تحمیل این فضا به فرزندان و حتی خانواده خود نیز دلواپسی دارید، این را بدانید که شما تنها نیستید.

   در سال های اخیر با توجه به گسترش حضور افراد در فضای مجازی و دیجیتال و نگرانی های آن ها، مفهومی با نام هوش دیجیتال ایجاد شده است که افراد را برای زندگی در فضای دیجیتال آماده می سازد که برای اولین بار در زندگیشان به صورت جدی دارای هویت دیجیتال می شوند و پا به عرصه زندگی پر رمز و راز دیجیتال می گذارند. هوش دیجیتال اولین بار برای افزایش مهارت های زندگی در فضای دیجیتال برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله ایجاد شده و البته هم اکنون برای تمامی سنین کاربرد دارد. در این دوره با هشت حوزه کاربردی در هوش دیجیتال آشنا می شوید و کودکان نیز نقاط بحرانی و اهمیت شیوه حضورشان را تمرین می کنند.

   

  حافظه و تمرکز:

  تمرین هایی برای بهبود وضعیت تمرکز و بهبود حافظه انجام خواهد شد. البته “حافظه” از “هوش” متمایز است.

   

  هوش هیجانی:

  این مهارت درباره بهبود آگاهی از هیجان های خود و دیگران و شیوه مدیریت ارتباط با خود و دیگران است.

   

  ارتباط موثر:

  این مهارت در مورد بهبود ارایه و بیان مفهومها، گفتگو کردن و در مورد خوب گوش کردن و توجه به اختلاالت ارتباطی است.

   

  تماس جهت ثبت نام و اطلاعات بیشتر ۰۲۱۸۸۶۲۸۰۴۶ و ۰۲۱۸۸۶۲۸۰۵۳  سرکار خانم عاطفی

  برنامه درسی دوره

  No curriculum found !
  دوره محدود
  • خصوصی
  • 10 روز

  آخرین نوشته ها

  کلیه ی حقوق برای شرکت آرشانیک آوید محفوظ است.

   

  X